W końcówce kwietnia bieżącego roku Policjanci ze Szkoły Policji w Słupsku mieli szansę wziąć udział w pierwszej edycji specjalistycznego kursu w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej. Kurs miał na celu przeszkolenie funkcjonariuszy w działaniach związanych z przeciwdziałaniem przemocy domowej, a także przygotować ich do prowadzenia doskonalenia zawodowego z tego zakresu. W toku zajęć poruszane były takie tematy jak Procedura “Niebieskie Karty”, formy udzielania pomocy osobom doznającym przemocy, formy prawnego oddziaływania wobec osób stosujących przemoc, a także współpraca interdyscyplinarna z przedstawicielami innych instytucji. Kurs miał charakter warsztatowy. Uczestnicy w ramach zajęć spotkali się z przedstawicielami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ustce, gdzie mogli porozmawiać z zastępcą kierownika MOPS, przewodniczącą Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego oraz pracownikami socjalnymi, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodatkowo, Policjanci udali się do Punktu Interwencji Kryzysowej w Słupsku, gdzie mieli okazję porozmawiać z przewodniczącą tamtejszego Zespołu Interdyscyplinarnego oraz z psychologiem. Spotkania te miały na celu przybliżenie Policjantom perspektywy osób doznających przemocy, a także zarysowanie wizji ich najpilniejszych potrzeb, które mogą pojawiać się w kontakcie z funkcjonariuszami Policji. Interwencje Policji stanowią często pierwszą styczność osób uwikłanych w przemoc z zewnętrznymi instytucjami, co czyni je bardzo wrażliwą przestrzenią, która może pozwolić jednostce sięgnąć po pomoc, lub się na nią zamknąć. Dlatego też tego typu inicjatywy, mające na celu zwiększanie zrozumienia zjawiska, są niezwykle istotne. Ostatnia część kursu poświęcona była przeprowadzeniu doskonalenia zawodowego, w taki sposób, żeby kursanci mogli lokalnie rozpowszechniać nabytą przez siebie wiedzę w jednostkach macierzystych.
https://spslupsk.policja.gov.pl/sps/aktualnosci/149672,Przeciwdzialanie-przemocy-domowej.html
