Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
A A A

Model Bronfenbrennera wyjaśniający źródła przemocy w rodzinie.

Mężczyzna stosujący przemoc jest produktem zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych uwarunkowań kształtujących wzorzec przemocowy jako sposób wywierania wpływu i rozwiązywania konfliktów interpersonalnych. Jest więc potrzeba znalezienia i odwoływania się do takiego modelu, który uwzględniałby złożoność i wielopoziomowość zjawiska. Taki model został zaproponowany przez Urie Bronfenbrennera (Bronfenbrenner, U: La ecologia del desarrollo humano, Barcelona Paidós, 1987), w którym łączy i tworzy pomosty pomiędzy rzeczywistością społeczną, kulturową i rodzinną, jako trzema poziomami tworzącymi logicznie działający system ze swoimi podsystemami podtrzymującymi jego dynamikę.

Są to: makrosystem, ekosystem, mikrosystem.

 

Makrosystem jako najszerszy kontekst naszego rozwoju, to obowiązujący systemu wartości i norm kulturowych (różnych dla różnych społeczeństw). Dostarcza treści do budowania tożsamości człowieka i determinuje cechy charakterystyczne dla rozmaitych ról społecznych. Dzięki niemu uczymy się odróżniać to, w jakim stopniu nasze lub czyjeś zachowania spełniają kryteria nie tylko przyjęte, lecz także akceptowane w danym kręgu kulturowym.

Ekosystem będzie reprezentowany przez wszelkie struktury utworzone w celu realizacji elementów makrosystemu. Tu znajdujemy bliższe otoczenie, wywierające często decydujący wpływ na nasze życiowe wybory i proces adaptacji; Instytucje i twory życia społecznego stanowią swego rodzaju trampolinę pomiędzy najszerszym kontekstem, a otoczeniem rodzinnym. Instytucje wzmacniają też wzory, które dorastające dziecko w późniejszym terminie zinternalizuje i dołączy do swojego repertuaru zachowań.

Mikrosystem jako najwęższy kontekst jest tworzony przez najbliższe otoczenie, czyli rodzinę. Tutaj rozgrywa się "kondensacja" i przetasowanie elementów pochodzących z poprzednich systemów. Ten kontekst jest też bezpośrednio związany z rozgrywającym się procesem "zjadania" poprzez internalizację odbywająca się na 4 podstawowych obszarach funkcjonowania jednostki: poznawczym, emocjonalnym, behawioralnym i interpersonalnym.

Luis Alarcon Arias